WITAMY NA WITRYNIE
ZEPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ W KNUROWIE
,,WSPÓLNIE TWORZYMY NOWĄ JAKOŚĆ OCHRONY ZDROWIA”
Profilaktyka - Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Bezpłatne programy profilaktyczne realizowane
we wszystkich Przychodniach
Zespołu Opieki Zdrowotnej w Knurowie
Serdecznie zapraszamy wszystkich Pacjentów do skorzystania z bezpłatnych PROGRAMÓW ZDROWOTNYCH
Profilaktyczna opieka zdrowotna jest to ogół działań zapobiegających powstaniu i szerzeniu się niekorzystnych skutków zdrowotnych realizowanych w formie: Profilaktycznych Programów Zdrowotnych oraz prewencji mającej na celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowalności, powstrzymania chorób, gdy zostaną wykryte jej wczesne symptomy lub zapobieganie skutkom choroby oraz zapobieganie nawrotom.
Profilaktyka to zapobieganie chorobom, ich wczesne wykrywanie oraz takie postępowanie w razie choroby, które pomoże złagodzić jej przebieg. Zapobiegać chorobom możemy zarówno poprzez sposób, w jaki żyjemy, jak i poprzez poddawanie się badaniom przesiewowym, które pozwolą wykryć groźne schorzenia na takim etapie, że wciąż pozostają duże szanse wyleczenia i zredukowania ryzyka powikłań.
Profilaktyczne Programy Zwrotne finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Osoby ubezpieczone mogą korzystać z bezpłatnych badań, które dotyczą najgroźniejszych chorób. Programy są skierowane do osób w grupach wiekowych najbardziej zagrożonych wybranymi chorobami.
Realizacja programów obowiązuje wszystkie Przychodnie ZOZ w Knurowie.
PROFILAKTYKA W PODSTAWOWEJ OPIECE ZDROWOTNEJ
KTO REALIZUJE ŚWIADCZENIA PROFILAKTYCZNE W POZ U DZIECI I MŁODZIEŻY?
Świadczenia profilaktyczne u dzieci i młodzieży w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) realizują:
ZAKRES PROFILAKTYKI REALIZOWANEJ PRZEZ LEKARZA POZ
Świadczenia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia obejmują:
ZAKRES PROFILAKTYKI REALIZOWANEJ PRZEZ PIELĘGNIARKĘ POZ
Świadczenia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19 roku życia obejmują monitorowanie rozwoju zadeklarowanych do pielęgniarki POZ dzieci i młodzieży, w tym wizyty patronażowe oraz testy przesiewowe adekwatne do wieku rozwojowego świadczeniobiorcy zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą.
ZAKRES PROFILAKTYKI REALIZOWANEJ PRZEZ POŁOŻNĄ POZ
Świadczenia profilaktyczne położnej POZ obejmujące opiekę nad noworodkiem do ukończenia 2 miesiąca życia realizowane są w formie 4 do 6 wizyt patronażowych:
MIEJSCA REALIZACJI:
REALIZACJA PROFILAKTYKI GRUŹLICY W POZ
W ramach profilaktyki gruźlicy przeprowadzane są następujące procedury medyczne w zakresie świadczeń pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ):
DO KOGO SKIEROWANA JEST PROFILAKTYKA GRUŹLICY W POZ?
Profilaktyką gruźlicy w POZ objęte są osoby dorosłe, które:
MIEJSCA REALIZACJI PROFILAKTYKI GRUŹLICY W POZ
Choroby układu krążenia (ChUK) są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Ważną rolę w ich rozwoju odgrywa styl życia: niewłaściwe odżywianie się prowadzące do otyłości, mała aktywność ruchowa, palenie papierosów, picie alkoholu oraz stres.
Celem profilaktyki chorób układu krążenia w POZ jest:
O PROFILAKTYCE
W ramach profilaktyki ChUK wykonywane są bezpłatne badania układu krążenia, pomiar ciśnienia, badania biochemiczne krwi, określenie BMI. Na badania nie potrzeba mieć skierowania od specjalisty.
Realizacja profilaktyki ChuK obejmuje:
DO KOGO JEST SKIEROWANA PROFILAKTYKA ChUK w POZ
Profilaktyka Chuk w POZ skierowana jest do osób spełniających wszystkie podane niżej kryteria kwalifikacji:
MIEJSCA REALIZACJI:
Problem nadwagi lub otyłości dotyczy w Polsce co dziesiątego dziecka w wieku 1-3 lat, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz 22 proc. młodzieży do 15 roku życia.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z nadwagą lub otyłością z okresu dzieciństwa, będzie się zmagała także osoba dorosła.
O tym, jak temu zapobiec jest kolejna "Środa z profilaktyką".
Nie mylili się eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, którzy już w latach 70. XX w. ocenili, że otyłość stanie się jedną z najpoważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Liczba otyłych dzieci (powyżej 5. roku życia) i młodzieży wzrosła z 11 mln w 1975 r. do 124 mln w 2016 r. Kolejne 213 mln miało nadwagę, która łatwo może się przeistoczyć w otyłość.
Warto pamiętać, że nadwaga i otyłość są zjawiskami rodzinnymi, więc działania dotyczące ich zapobiegania i leczenia powinny dotyczyć nie tylko dziecka, ale całej rodziny. Praca z dzieckiem z nadwagą lub otyłym powinna koncentrować się nie tylko na obniżeniu masy ciała, ale również na wzmacnianiu jego poczucia własnej wartości i budowaniu pozytywnego obrazu siebie. Przypominają o tym eksperci w ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ.
Najczęstsze przyczyny otyłości u dzieci
Konsekwencje otyłości u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym
Profilaktyka otyłości od najmłodszych lat
Z programu mogą skorzystać dzieci i młodzież do 18 roku życia zdeklarowana do lekarza, pielęgniarki i położnej POZ Zespołu Opieki Zdrowotnej w Knurowie, które borykają się z problemami otyłości.
Bezpłatnych porad dla dzieci i młodzieży zadeklarowanych do POZ w Zespole Opieki Zdrowotnej w Knurowie udziela Dietetyk – Pani Aneta Tkocz, z którą można się umówić na konsultację pod numer telefon kontaktowy 603 884 131. Porady udzielane będą indywidualnie w uprzednio umówionym terminie w Przychodni nr 2 zlokalizowane w Knurowie przy ul. Kazimierza Wielkiego 6.
Masz 40 lat lub więcej?
Wypełnij ankietę i uzyskaj e-skierowanie na odpowiednie dla Ciebie badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus.
Pamiętaj, dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę na wczesnym etapie.
Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Więcej informacji:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania
Każda osoba, która ukończyła 40 lat może skorzystać z bezpłatnego Programu „Profilaktyka 40 Plus”.
Program jest realizowany w:
Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie ok. 1900 kobiet umiera z tego powodu. Głównymi czynnikami ryzyka raka szyjki macicy są: infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia), wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, duża liczba porodów, niski status społeczny i ekonomiczny, palenie papierosów, stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym, partnerzy seksualnie niemonogamiczni z infekcją HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).
Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy
METODA I CEL WYKONYWANIA BADAŃ PRZESIEWOWYCH
Badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka szyjki macicy polegają na wykonywaniu badań cytologicznych wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy. Skryning cytologiczny, ze względu na niski koszt i wysoką skuteczność, jest najpopularniejszą metodą badań przesiewowych. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie zaawansowania choroby. Niezbędnym warunkiem efektywności skryningu cytologicznego jest jego masowość, szacuje się bowiem, że dopiero przy objęciu badaniami przesiewowymi 75% populacji można uzyskać 25% spadek umieralności. W programach przesiewowych nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego wymagające dalszych procedur diagnostycznych stanowią od 1% do 8% (w Polsce ok. 2,5%) wszystkich ocenionych rozmazów.
CEL PROGRAMU
Celem realizacji programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego.
WARUNKI REALIZACJI PROGRAMU
DO KOGO JEST SKIEROWANY PROGRAM?
Program profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje populację kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia)
PROFILAKTYKA W AMBULATORYJNEJ SPECJALISTYCZNEJ OPIECE ZDROWOTNEJ
Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce. Rocznie ok. 1.900 kobiet umiera z tego powodu. Głównymi czynnikami ryzyka raka szyjki macicy są: infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV),wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia), wczesne rozpoczęcie życia seksualnego, duża liczba partnerów seksualnych, duża liczba porodów, niski status społeczny i ekonomiczny, palenie papierosów, stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym, partnerzy seksualnie niemonogamiczni z infekcją HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).
METODA I CEL WYKONYWANIA BADAŃ PRZESIEWOWYCH
Badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka szyjki macicy polegają na wykonywaniu badań cytologicznych wymazów z ujścia zewnętrznego kanału i z tarczy szyjki macicy. Skryning cytologiczny, ze względu na niski koszt i wysoką skuteczność, jest najpopularniejszą metodą badań przesiewowych. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie zaawansowania choroby. Niezbędnym warunkiem efektywności skryningu cytologicznego jest jego masowość, szacuje się bowiem, że dopiero przy objęciu badaniami przesiewowymi 75% populacji można uzyskać 25% spadek umieralności. W programach przesiewowych nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego wymagające dalszych procedur diagnostycznych stanowią od 1% do 8% (w Polsce ok. 2,5%) wszystkich ocenionych rozmazów.
Badania cytologiczne w SPZOZ w Knurowie wykonywane są:
CEL PROGRAMU
Celem realizacji programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego.
DO KOGO JEST SKIEROWANY PROGRAM ?
Program profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje populację kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia).
Poszczególne etapy realizacji programu:
Realizacja programu profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje następujące etapy:
WARUNKI REALIZACJI PROGRAMU